fallback

Гетов: Одобрението на ваксината на Moderna се бави заради дребни детайли

Ваксината на Pfizer няма противопоказания за хората с алергии, каза доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ "Александровска"

11:02 | 05.01.21 г. 7
Автор - снимка
Редактор

Няма нищо необичайно в това, че ваксината на Moderna все още не е одобрена. Забавянето не е свързано с нейната безопасност, а с детайли, касаещи броя на дозите във всеки флакон. Това каза по Нова телевизия проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата. 

Той обясни, че процедурата по одобрението показва сигурността на европейското законодателство и това, че регулаторът се грижи за здравето и безопасността на гражданите в ЕС. Дискусиите продължават и днес се очакват нови срещи в различните работни групи и консултации с компанията производител за уточняване на последните детайли, посочи българският представител в европейския лекарствен регулатор.

По думите на експерта няма нищо притеснително в данните, които представи Moderna за ваксината си. “Всяко лекарство може да има нежелани странични реакции, включително и медикаменти, които се използват от години”, посочи той и допълни: „По специално за ваксината на Pfizer и BioNTech най-притеснителното е така наречената реакция на свръхчувствителност. До момента има ваксинирани близо 2 милиона души по света, а тежките алергични реакции са само две”. 

Гетов заяви, че в България има едва четири случая на реакция към ваксината, но те не са свързани с алергии. Има сигнал за чувствителност на мястото на убождането, повишена температура и леко замайване.

Проф. Гетов обясни това с факта, че някои хора са по-чувствителни към акта на самото инжектиране и при вида на иглата и спринцовката.

До момента данни за починали след ваксинацията няма, заяви проф. Гетов, опровергавайки новините за жертви на ваксината, появили се през последните дни в медиите.

Ваксината на Pfizer има много малко странични ефекти, а тази на Moderna има малко повечe, но те са около 1%. Това обясни доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ "Александровска". Най-честият страничен ефект е лека болка в делтоиден мускул, където се поставя ваксината. Проучванията сочат, че 80% от проучваните пациенти съобщават за такава болка. Това е лека болка в мускула, няколко часа след като е поставена ваксината, посочи по БНТ доц. Стаевска. Другите странични ефекти са леко зачервяване непосредствено до мястото на инжектиране след 15 минути.

Тези реакции са характерни и при други ваксини. При противогрипната ваксина също има леки зачервявания, уточни доц. Стаевска.

Ваксината срещу коронавирус, която се поставя в момента в България, няма противопоказания за хората с алергии. Противопоказания има само за хората, които са имали алергичен шок от различни ваксини преди това, обясни доц. Мария Стаевска.

Всички останали пациенти с астма, със сенна хрема, с хранителна алергия, с медикаментозна алергия не са противопоказани. По думите ѝ около 30% от населението на Европа имат алергии и ако те не се ваксинират, това би компрометирало ваксинацията на държавите.

Съществува риск от появата и на други нови щамове на коронавируса и едва ли тази година ще е краят на епидемията. Това коментира по Нова телевизия доц. Велизар Шиваров, началник на Лаборатория по Клинична имунология към УМБАЛ "Софиямед".

Причината е, че вирусът протича паралелно във всички държави при различни климатични условия. Специалистът допуска, че нов щам може и да не се повлиява от ваксините. По думите му новият щам от Южна Африка има три мутации, които го различават от оригиналния. „Има известна вероятност той да бъде по-малко чувствителен към съществуващите ваксини”, каза 

Според него оптимистичен вариант е до лятото да има контрол на заразата.

Шиваров обясни и защо са нужни две дози от ваксината. „Първата доза казва на имунната система: "Образувай клетки, които да образуват антитела". Втората доза им казва: „Нека част от тези клетки да останат живи и да работят по-дълго". Имунната система не може постоянно да образува клетки. Това е икономически неизгодно за организма ни", поясни имунологът. „Доказано е, че на 120-ия ден от поставянето на ваксината на Moderma хората има добър имунитет", заключи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:34 | 12.09.22 г.
fallback